Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

DR. T. SABRİ ÖNCÜ

DR. T. SABRİ ÖNCÜ
Finansal İktisatçı, Yazar
İLETİŞİME GEÇ

DR. T. SABRİ ÖNCÜ BİYOGRAFİ

İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesi Dr. T. Sabri Öncü, ABD finans piyasalarında uzun yıllar çalışmış bir finansal iktisatçı. SoS Economics’in kurucusu Öncü, kredi riski yönetimi alanında uzman isimlerden. İktisat, finans, türev piyasaları, küresel ekonomi ve politika, modern para kuramı gibi niş konularda özel topluluk ve gruplara konuşmalar yapan Öncü, bilgi ve deneyimini dinleyicileriyle paylaşıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nden lisans (1984), yüksek lisans (1986) ve aynı üniversitenin Matematik Bölümü'nden lisans (1986) dereceleri olan Dr. T. Sabri Öncü, 1984-86 yılları arasında yine Boğaziçi Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev aldı. Ardından Alberta Üniversitesi Uygulamalı Matematik Bölümüne giren Öncü, uygulamalı matematik dalında 1989’da yüksek lisans ve 1992’de doktora derecelerini aldı. Alberta Üniversitesi tarafından Kanada’nın en saygın ödülü olan “Killam Anısı” ödülüne 1990’da layık görüldü. 2006’da Stanford Üniversitesi’nden bir de işletme yüksek lisansı aldı.

Drezdner-RCM Küresel Yatırım (Drezdner-RCM Global Investors) Şirketinde Sabit Gelir Araştırma Bölümü Direktörlüğü, Hindistan Merkez Bankası (RBI) İleri Finansal Araştırma ve Eğitim Merkezi (CAFRAL) Baş İktisatçılığı, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Gelişme Konferansı (UNCTAD) Kıdemli İktisatçılığı gibi görevler yapmış olan Öncü, New York, Donau, Bilkent, Sabancı ve Kadir Has Üniversitelerinde finans ve iktisatın çeşitli dallarında lisans, yüksek lisans (MBA) ve doktora düzeylerinde dersler vermiştir.

Bugüne kadar saygın uluslararası dergilerde akademik ve günlük gazete, dergi ve elektronik yayınlarda güncel çok sayıda makalesi yayımlanan Öncü, konuk öğretim üyesi olarak bulunduğu New York Üniversitesi, Stern İşletme Okulu'nun yayınladığı iki kaynak kitaba yaptığı katkılarıyla 2007 yılından bu yana sürmekte olan küresel finansal kriz tartışmalarına müdahil oldu. Dr. Öncü, halen Hindistan dergisi the Economic and Political Weekly, H. T. Parekh Finans Sütunu yazarı olup, makaleleri Naked Capitalism, Prime Economics ve Counterpunch gibi önemli web sitelerinde yayımlanmaktadır.

Yazdığı Alanlar: Küresel ekonomi, finans ve politika, bankacılık, gölge bankacılık, para ve kredi, finansal risk yönetimi

YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER