Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

CEMİL ÖZER

CEMİL ÖZER
Yazar, Stratejist
İLETİŞİME GEÇ

CEMİL ÖZER BİYOGRAFİ

Küçük yaşlarda adım attığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesinde kariyer yaptı, önemli başarılara imza attı. Emekli olduktan sonra akademik çalışmaları, yazıları ve televizyon programlarıyla aktif bir sosyal hayata imza attı. Özer, “Arayış” kelimesine çok önemli bir anlam yüklüyor. İlk kitabını da “Arayış” başlığıyla yayımlayan Özer, bireyin kendisini ve çevresini geliştirmesi için aramaktan ve sorgulamaktan vazgeçmemesi gerektiğini söylüyor.

Profesyonel olarak askeri yaşamı terk ettikten sonra sosyal antropoloji alanında akademik eğitim alan Özer askeri konuları ustalıkla sivil hayatla birleştiriyor. Küresel gelişmeler ışığında yanıtlarını bulmakta güçlük çektiğimiz çok aktörlü sorunlara aydınlatıcı bakış açısıyla farklı pencereler aralıyor. Derin bir tarih bilgisine sahip olan Özer, uzun yıllar kaldığı yurt dışı görevleri ile uluslararası ortamlardaki deneyimlerini güncel siyasi ve ekonomik gelişmelerle buluşturuyor.

1972’de Kara Harp Akademisi’nden kurmay subay olarak mezun olan Cemil Özer, eğitim amacıyla 1974’te ABD-Kansas City, Leavenworth ABD Komuta ve Kurmay Koleji’ne ve 1976’da Roma, NATO Savunma Koleji’ne gönderildi. 1978’de Napoli, NATO Karargahı’nda Kara Şube Müdürlüğü’ne atandı. 1980’de Uzunköprü’de Alay Komutanlığı yapan Özer, 1982’de Tuğgeneral, 1986’da Tümgeneralliğe yükseltildi. 1990’da emekli olan Cemil Özer, Marmara ve Yeditepe Üniversitelerinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersleri verdi. Yeditepe Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji dalında doktora çalışması yaptı.

Yazdığı alanlar

Türk dış politikası
Günlük siyaset
Türkiye tarihi
Askeri ve güvenlik stratejileri
Sosyolojik, Siyasi ve Tarihsel Boyutuyla Türkiye’nin Dünü, Bugünü, Geleceği
Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğuşu, Kuruluş Felsefesi
Türkiye Cumhuriyeti’nin Uluslararası Ortamdaki Yeri, Avantaj ve Dezavantajları

YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER