SEPET: 0 Ürün
» Üye Ol

Profesyonel editörler, uzmanlar ve tanınmış yazarların kaleminden çıkmış yüzlerce kategoride binlerce özgün ve yasal içeriğe bu alandan ulaşabilir, anında satın alabilir ya da sipariş verebilirsiniz. Aradığınız içerikler elinizin altında.


SON EKLENEN İÇERİKLER

Kaleağası: Politik gerginlik ekonomi adına kötü sonuçlar doğurabilir
Eklenme Tarihi: 2017-07-21
Yazar: İndeks Konuşmacı Ajansı
# #

İndeks konuşmacı Ajansı üyesi ve TÜSİAD Genel Sekreteri Bahadır Kaleağası, Almanya ve Türkiye arasında yükselen tansiyona dair Alman Deutsche Welle’ye değerlendirmelerde bulundu..... read more
Kelime: 251

ÜCRETSİZ

Kurulan-Kapanan Firmalar: Ana Eğilimler, İstihdam ve Katma Değere Etkileri' araştırma notu yayımlandı
Eklenme Tarihi: 2017-07-21
Yazar: BETAM
# #

BETAM, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yayımlanan Kurulan/Kapanan Şirket İstatistiklerini kullanarak, 2010-2016 döneminde kurulan ve kapanan firmaların, makroekonomik göstergeler olan istihdam ve milli gelirle olan ilişkisini incelediği ‘Kurulan-Kapanan Firmalar: Ana Eğilimler, İstihdam ve Katma Değere Etkileri' araştırma notunu yayımladı. BETAM tarafından yapılan analizde, ekonomik büyümenin etkilerine bakıldığında kapanan şirket sayısının sonraki çeyreklerde büyümeye olumsuz etkisi gözlemlenirken, kurulan şirketlerin büyümeye etkisinin ise olumlu olmakla birlikte daha zayıf olduğu sonucuna varıldığı belirtildi. BETAM'dan Ozan Bakış ve Melike Kökkızıl tarafından hazırlanan 'Kurulan-Kapanan Firmalar: Ana Eğilimler, İstihdam ve Katma Değere Etkileri' araştırma notunun sonuç bölümünde şu bilgilere yer verildi: "Bu çalışmada Türkiye’de 2010-2016 döneminde kurulan ve kapanan firmaların dönem içindeki genel seyri ve makroekonomik göstergelerle olan ilişkisi incelenmiştir. Her ne kadar dönem içerisinde kurulan firma sayısında artış (yüzde 25’lik artış), kapanan firma sayısında azalış (yüzde 8’lik azalış) görülmektedir. Verinin analizinden dönemsel etkileri arındırmak için regresyon analizi tüm makroekonomik göstergelerin ve kurulan kapanan firma sayılarının yıllık değişimleri dikkate alınarak yapılmıştır. Yıl etkilerinin de kontrol edilerek yapıldığı ekonometrik analizlerde kurulan firma sayısındaki artışın istihdam ve gayrisafi yurtiçi hasılaya etkisinin istatistiki olarak anlamsız ancak kapanan firma sayısındaki artışın istihdam ve milli gelire etkisinin negatif ve istatistiki olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Kurulan firma sayısının etkilerinin anlamlı olarak bulamamızın bir nedeni firma verimlilikleri ile ilgili olabilir. Bu durumda ekonominin geneli için yapılan bu analizi sektör ve il düzeylerinde genişletmek bilgilendirici olacaktır."

ÜCRETSİZ

The Gulf crisis: A battle of megalomaniacs
Eklenme Tarihi: 2017-07-21
Yazar: James Dorsey
# #

There are fundamental problems in trying to learn lessons or draw conclusions from the Gulf crisis for the role of small states in international relations. For one, the Gulf crisis is an epic battle between small states rather than simply one small state being targeted by its larger regional detractors. Indeed, it is the United Arab Emirates against Qatar with the UAE rather than Saudi Arabia as the driver in the crisis..... read more
Kelime: 2822

ÜCRETSİZ

Dijital vatandaş ile düz vatandaş halleri
Eklenme Tarihi: 2017-07-21
Yazar: Yaprak Özer
# #

Aynı topraklar üzerinde yaşayan ve aynı devlete bağlı bireylere kabaca vatandaş diyoruz. Vatandaşın hak ve görevleri seçme seçilme, kanunlara uymak, vergi vermek, askerlik… Düz vatandaşın devletiyle ilişkisi de düz. Düz sistemde durum devletten vatandaşa doğru işliyor.
Kelime: 1101

ÜCRETSİZ

Hiç bitmeyecek sorunlarımız
Eklenme Tarihi: 2017-07-20
Yazar: Yaprak Özer
# #

Uluslararası siyasete yön veren ülkelerin liderleri zaman zaman hatta sıklıkla bir araya gelerek dünyanın karşı karşıya olduğu konuları tartışıyor ve önlem almak üzere harekete geçiyorlar. Onlar harekete geçse de sorunlar gelecek nesillere miras olarak ortada duruyor. İlginçtir, eskiden olmayan gelişmeler yaşıyoruz. Aynı ülke, farklı lider söylemlerde taban tabana değişiklikler söz konusu olabiliyor.
Kelime: 931

ÜCRETSİZ

Bu yaz çocuğunuz bilime merak salsın
Eklenme Tarihi: 2017-07-20
Yazar: Nevgül Gülas
# #

Yaz tatili onların da hakkı! Bunu unutmuyoruz ama çocuklar yaz tatilinde, yıl boyunca öğrendiklerinden bir kısmını unutuyorlar. Bu noktada görev size düşüyor! Onların yaz tatili boyunca rehberi olun, günlük hayatın içindeki bilimsel eğitimlerine devam edin.
Kelime: 344

ÜCRETSİZ

SAYFA :

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER