Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

"Uykudan Önce" sergisi C:A:M.'de

Aydan Sümercan

Akaretler C:A:M.Galeri’de Serkan Yüksel’in “Uykudan Önce” başlığı ile bize sunduğu solo sergisi, son zamanların en dikkati çeken sergilerden biri. Yolunuz Akaret’lere düşerse, C.A.M Galeri’ye girmeden geçmeyin. Serkan Yüksel’in “Uykudan Önce” diyerek sunduğu ve simgesel fonlar üzerinde dantel gibi çalışarak ortaya koyduğu eserlerden oluşan bu sergi üzerine çok yazıldı çizildi. Irmak Özer’in bloğunda tanımladığı gibi “Serkan Yüksel’in C.A.M. Galeri’deki kişisel sergisi Uykudan Önce, bir uyanışın hikayesi, 80’lerde susturulan, korkutulan bir kuşağın çocuklarının, kardeşlerinin Gezi’de tekrar ortaya çıkma hikayesi”dir. Biraz duraklarsanız fazlası da var.

Galeriye girer girmez sizi karşılayan eserlerde, 80’lerin izleri yansıyor belleğinize. Uzaktan bakılınca mesajlar ardarda geliyor. Bu konuda internet sayfalarında basında cikan bilgilere, yazılanlardan alıntılara ulaşmak gerekli. Ama ben eserlere yaklaştıkça daha fazlasını algıladım. Mutlaka her ziyaretçi eserlerin yansıttığı mesajlardan sonra, biraz daha durmalı, çünkü kişi yaklaştıkça her karede birçok şeyi yaşayacaktır ve her birey gördüklerini farklı algılayacaktır.

Bir dönemi yansıtırken Yüksel, zamanın malzemelerini fon olarak kullanarak simgesel bir tamamlamaya gidiyor. 80’lerde terzilerin, karmaşık renkli çizgilerden oluşan patron kağıtlarını, dönemin haberlerini büyük puntalarla manşette veren gazetelerini kullanmış ve bu malzemeyi başka bir fon üzerinde dantel işler gibi ince ince keserek, oyarak ve çizgilendirerek, adeta kağıttan röliyeflere dönüştürerek uzaktan baktığınızda görülen bütüne ulaşmış. Aklıma takıldı, böylesine ince ve sabır isteyen bir işi yaparken nasıl duyguyu da koruyor diye…

Üstelik o sancılı dönemin acımasızlığını yansıtan çizgiler arasında umut veren bir şeyler de buldum ben; kan sıçrayan lekeler kuş olup çerçevenin dışına kanat çırpıyor, bir başka çalışmada ise köpeğin boynundaki bağlar taşmış, alıp başını gidiyorlar çerçevenin dışında.

Serkan Yüksel’in C:A:M: Galeri'deki “Uykudan Önce” sergisi 31 Ekim’e kadar devam ediyor, kaçırılmamalı!

© İçerik Fabrikası 2015 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER