Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Seçimler Türkiye için çözüm değildir

Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun. Sonuçların kesinleşmesiyle beraber Dolar/TL'de belirgin bir gevşeme oldu. Bu gevşemenin alım fırsatı için kullanılma ihtimali yüksek. Bunun altını çizmek istiyorum.

Haziran seçimlerindeki aritmetik sebebiyle gündemden düşen "Başkanlık Sistemi" için Anayasa değişikliği tekrar gündeme oturacaktır. Bunun kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor. Bunun için AKP'nin Meclis'e giren partilerden biriyle bazı maddeler üzerinde uzlaşarak gerekli sayıya ulaşması yeterli olacak. Referanduma gerek kalmadan Anayasa değişikliği yapmak kolay olmasa da, dünkü seçim sonuçları Türkiye'de her sonucu beklemek gerektiğini ortaya koyuyor.

Yine de referandum ihtimali yüksek ve bu durumda ülkenin bir kere daha seçim atmosferine gireceği ihtimalini boşlamayalım. Referandum yapılıp, kabul olduktan sonra bir de Başkanlık Seçimleri için kampanya başlayacak elbette.

Yukarıda bahsettiğim ihtimallerin kuvvetlenmesi halinde Dolar/TL, BIST ve Faizlerde ciddi dalgalanmalar olacağı açık. Piyasaların huzur bulması için kurulacak olan hükümetin dünyayı şaşırtacak çarpıcı bir yenilikle ortaya çıkması lazım. Bu da eğitim temelinde yükselen inovasyona dayalı bir büyüme modeli olmalı. Yani ABD'nin 20. yüzyılın başında başlattığı hamle gibi. Ancak yeni model, AB'nin 2000'li yılların başında Lizbon'da ortaya koyup başarısız olduğu modele benzememeli.

Eğer bugüne kadar tecrübe ettiklerimizden çok farklı bir duruş sergileyerek insanı merkeze koyan, tasarım ve ar-ge ile yürüyen, insan hak ve özgürlüklerine dayanan bir siyaset ortaya konulabilirse, Türkiye ara sıra patinaj çektiği son 15 yıla göre umulmayacak bir ivme kazanır.

Peki buna dair bir ümit var mı ? Şu ana kadar seçim sonrası yapılan konuşmalar haricinde bana umut veren herhangi bir kanıt görmüyorum. Başta ekonomi bakanlığı olmak üzere birçok alanda bilimsel, teknik hatta pratik gerçekler göz önüne alınmadan hatta diplomatik nezaketi elden bırakacak şekilde uygulamalar yapıldı. Bundan sonra daha hassas davranılması başta Türkiye olmak üzere herkesin lehine olacaktır.

Sonuç olarak, seçim sonuçlarının Piyasalar için kısa bir pozitif rüzgar yaratacağını, ancak yukarıda bahsettiklerim gerçekleşmedikçe sermaye girişlerinin artmayacağını, reel sektördeki sıkıntıların da devam edeceğini söylemek falcılık olmaz. Seçimler Türkiye için "çözüm" değildir. Çözüm 21. yüzyılın gereklerini kavrayarak, ona göre davranmaktır. 

© İçerik Fabrikası 2015 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER