Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Dünyada neler olup bitiyor?

ÇİN YENİDEN YÜKSELİŞE Mİ GEÇİYOR?

Hong Kong ile Shenzhen borsaları arasında kurulan ilişkinin, Çin piyasalarına yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Zhou Xiaochuan, Hong Kong borsasının Shenzhen’le bağlantı kuracağını duyurdu. Açıklamanın ardından, Hang Seng China Enterprises Endeksi’ndeki Çin hisse senetleri % 3.8, Shenzhen Bileşik Endeksi ise  % 3.3 arttı. Borsalar arasında kurulan bu bağlantıyla, Çin piyasalarının geliştirilmesi hedefleniyor. Benzer bir program, Şanghay ile geçen yılın Kasım ayında başlatılmıştı. Hong Kong’da Partners Capital International’in CEO’su Ronald Wan, bu tür ilişkiler geliştirmenin piyasalara moral verdiğini fakat hızlı artışların, Hong Kong-Şanghay bağlantısının da gösterdiği gibi düşebileceğini söyledi. Dahası, Çin finans sektörüne açılan idari soruşturmaların da Çin hisselerine duyulan güveni azaltacağı düşünülüyor.

AMERİKAN BANKALARININ KREDİ NOTLARI DÜŞECEK Mİ?

Sekiz büyük Amerikan bankasının kredi notu, S&P tarafından düşürülebilir. Ayrıca, pek çok şirketin de kredi notu görünümleri negatif izlemeye alınacak.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), kriz döneminde ABD hükümetinin beklenen ekonomik hamleleri gerçekleştirememe ihtimaline karşı önlem olarak  JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. ve Citigroup Inc. aralarında bulunduğu sekiz büyük Amerikan bankasının kredi notunu düşürmeyi planlıyor. Ayrıca Wells Fargo & Co., Goldman Sachs Group Inc., Morgan StanleyBank of New York Mellon Corp. ve State Street Corp. şirketlerinin kredi notu görünümlerini de negatif izlemeye alınacağı açıklandı. ABD Merkez Bankası FED, büyük Amerikan bankalarının ekonomik bir dar boğaza girmeleri durumunda, hisse senetlerini çevirebilecekleri bir tahvil stoğu tutmalarını onaylama kararı aldı. S&P, FED’in bu kararını ekonominin işleyişinde önem taşıyan kurumların olası sorunlarının çözümü için yerinde bir adım olarak değerlendirdi.

HEWLETT-PACKARD İKİYE BÖLÜNÜYOR!

Amerikalı teknoloji şirketi, değişen piyasa koşullarına uyum sağlamak ve gelirlerini yükseltmek için şirketi iki farklı birime bölerek yeniden yapılandırma kararı aldı.  Amerikan Teknoloji şirketi Hewlett-Packard’ın CEO’su Meg Whitman,  hızla değişen teknoloji piyasasına ayak uydurmak için şirketi iki farklı birim şeklinde yeniden düzenleyeceklerini ve bu düzenlemeye bağlı olarak 33,300 kişinin görevine son verileceğini açıkladı. Düzenlenmesi hedeflenen Hewlett Packard Enterprise, yüksek teknoloji ile çalışan firmalara tedarikte bulunup, kişisel bilgisayar ve yazıcı satacak. HP Inc. ise daha çevik ve uzmanlaşmış bir yapıda tasarlanacak. HP’nin her iki birimde de girişim hizmetlerini ve PC’leri iyileştirmesi bekleniyor, aksi takdirde istenen gelir artışının, şirketin yeniden yapılandırılmasıyla elde edilemeyeceği söyleniyor.

KÜRESEL ISINMANIN ÇARESİ AKILLI ŞEHİRLER Mİ?

Şehirlerin akıllı büyüme modeliyle yeniden yapılandırılması ve düzenlenmesi, küresel ısınmaya yol açan insan kaynaklı faktörleri en aza indirebilir ve yaşam standartlarını yükseltebilir. Ekonomi uzmanları, toplu taşımanın geliştirilmesi, enerji tasarrufu yapan binaların inşa edilmesi, çöp yönetim sisteminin etkili bir şekilde dönüştürülmesiyle, şehirlerde uygulanabilecek teknolojiye dayalı akıllı büyüme modelinin 2050 yılına kadar yaklaşık 22 trilyon dolar değerinde tasarruf elde edilmesini sağlayacağını açıkladı. Küresel Ekonomi ve İklim Komisyonu yayınladığı raporda, bu tür akıllı şehirlerin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi destekleyeceğini ve atmosferdeki zehirli gaz oranının düşürülmesini sağlayacağını ön görüyor. C40 İklim Liderlik Grubu ise, şehirlerin ürettiği karbon miktarını düşürmenin, sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin esas şartı olduğunu dile getiriyor.

 

 

© İçerik Fabrikası 2015 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER