Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Zeynep Ağaoğulları

Zeynep Ağaoğulları Gastronom, Yemek Yazarı ve Stilisti

ÇALIŞMA ALANLARI

İLETİŞİME GEÇ

Zeynep Ağaoğulları FOTOĞRAFLARI

BİYOGRAFİ

Zeynep Ağaoğulları başta Fransız ve Türk mutfakları olmak üzere gastronomiyi sanat olarak icra eden şeflerden biri. Şeflerin Düellosu adlı yarışma programına da katılan Ağaoğulları, sadece yemek yapmıyor, yemek fotoğrafları da çekiyor. Fotoğrafları da en az hazırladığı yemekleri kadar çarpıcı ve özgün! Bir yüzü Fransa’ya dönük aşçıların genç temsilcisi Ağaoğulları, kişiye özel gurme catering konseptinin ülkemizdeki uygulayıcılarından.

Dünya mutfağının yanı sıra, sağlıklı beslenme konusuna da hakim olan Ağaoğulları, paleo, raw ve vegan mutfak başta olmak üzere farklı mutfaklarda usta isimlerden.

Genç yaşında dünyanın sayılı şefleriyle çalışma fırsatı bulan Ağaoğulları, Fransa’nın gastronomi mabedi sayılan şehirlerinden Lyon’da, “asrın şefi” olarak anılan Bocuse’ün izinden gitti. Bu tecrübeyle yetinmeyen Ağaoğulları, Michelin yıldızlı Pierre Orsi’yle çalıştı. İlerleyen dönemde Paris’te LaDurée pastanesinde tecrübelerini artırdı. İstanbul’da dönünce (2008) “Supernormalfood”u kurdu. Alem Dergisi, Habertürk ve Sabah Gazetesi’nde yemek yazılarıyla dikkat çeken Ağaoğulları, kişisel yazılarının da bulunduğu supernormalfoodblog.com’da yazmaya devam ediyor.

Institut Paul Bocuse’de 4 yıl “yüksek gastronomi” ve Lyon 3 Üniversitesi’nde “Otel-Restaurant İşletmeciliği” eğitimi aldı. Okulu 2007’de, birincilikle bitirdikten sonra, ünlü şef Pierre Orsi ile çalıştı. Orsi’nin restoranında et ve sos bölümünün başında bulundu. Okan Üniversitesi’nde “History of Gastronomy”, “Decorating The Plate” ve “Pastry” dersleri verdi. Yemek stilistliğinin genç isimlerinden Zeynep Ağaoğulları, 2012’de Gaia’da Doğaya Dön’de Executive Chef olarak görev aldı. Bir süre, Mediasa’da yemek stilistliği yaptıktan sonra, fransız markası “FAUCHON”un Türkiye’de kuruluş aşamasının başından itibaren, “Concept ve Marka Müdürü” olarak projeyi yönetti. Halen, FAUCHON’daki görevine devam ediyor ve “Le Baron”un Zorlu Center’daki restaurant-lounge'ında genel koordinatörlük yapıyor.

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER