Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Yapmasaydık daha beter olacaktı

Yapmasaydık daha beter olacaktı

Merkez Bankası'nın 75 baz puanlık faiz yükseltmesinin ardından çok ciddi bir eleştiri yapmıştım. TCMB'nin yeni yönetimi iş başına geldiğinden beri belki de en sert açıklamalarla eleştiride bulunmuştum.

Hatta şu cümleyi televizyon kanallarında açıkça söyledim: "Ne yapsan seni eleştiriyorlarsa, o zaman doğrusu neyse onu yap, vicdanına hesap vermek başkasına hesap vermekten daha zordur.."

Bu coğrafyanın insanları başarısızlığı ve aldıkları kararların olumsuz sonuçlarını hep dış faktörlerde ararlar. Bunun en önemli sebebi başarılarını kendi çabalarıyla elde etmiş olmadıklarını düşünmeleridir. Eğer başarı onlardan kaynaklanmıyorsa, başarısızlık da onların suçu değildir. Futboldan iş dünyasına kadar her yerde durum böyledir. 

Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin bir kısmında "yapmasaydık daha beter olacaktı" şeklindeki yaklaşımın sebebi de budur. Atılan adımların yan etkileri yıkıcı oluyorsa, bunun sebebini güncel konjonktürün detayları içinde aramaya çalışan bir anlayış mevcut. Buna göre, ithalatın rekorlar kırması, cari açığın artması, enflasyonun ve faizlerin yükselmesi, işsizliğin bir türlü düşmemesi, bütçe açığının genişlemesi hep "talihsiz" gelişmelerin sonucunda olmakta. Bu konularla ilgi yapılan yapıcı eleştiriler bile alınganlık mertebesinde verilen cevaplar ile karşılanmakta.

Geldiğimiz noktada Merkez Bankası ve sosyal medyadaki destekçilerine "bundan daha kötü ne olabilirdi?" şeklindeki sorumu yönlendirmiş bulunuyorum. Bu soruya eli vicdanında ve aklı selim cevaplar alırsam çok sevineceğim.

Son olarak, iş dünyasının Dolar/TL'de 5.00, banka kredisi faizlerinde de %25'ten sonrası seviyeleri "büyük sıkıntı" olarak tariflediğini görüyorum. Seçimlere kadar bu seviyelerin test edilme imkanı olup olmadığını yakında anlayacağız. 

 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER