Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Türkiye'de teknik eğitim fakültesi mezunu olmak

Dönem dönem eğitim anlayışının değiştirildiği yaşadığımız coğrafyada, maalesef hâlâ bu konuda eksiklerimiz bulunuyor. Bazen bu konu bilinçli yapılan sadist bir düşünce gibi hayatlarımıza yön verebiliyor. TEF mezunu olmak gibi. 


Halk arasındaki yaygın eğitim anlayışı şu şekildedir: kişi (oğlu ya da kızı) okursa kendi hayatını kurtarır. Okumazsa, bari bir meslek sahibi olsun denilir. Bu yüzden zamanın meslek liselerine hapis edilen ve geleceklerinden bihaber olan bir nesil imkânları dâhilinde hayata tutundurulmaya çalıştırılır. İnsanın olgunlaşma, hayatı anlama evresinde meslek sahibi olmaya zorlamak için elimizden geleni yaparız. Ancak bu, kişilik kazanımlarını geri plana attığımız öğrencilerin ileriki yaşamlarını tehlikeye atmaktadır. Bu furya içerisinde kendi kişiliğini kazanan nadir öğrenciler eğitim-öğretim, bilgi kazanımı faaliyetlerine devam etmek için yükseköğrenime geçiş yapar. Onlar nispeten, diğer öğrencilerden daha şanslı olanlardır. 


Gerek sayısal, gerekse sözel bilgileri (çoğu meslek lisesinde olduğu gibi) yarım yamalak olan öğrenciler, üniversite hayatlarında mesleki bilgi birikimini arttırma konusunda çok daha isteklidir. Sonuç olarak mezun olacakları öğretmenlik eğitiminin hakkını vermek isterler. Bu yüzden eğitimi bittiği zaman atanamayacağının da bilincinde olarak sürdürür yaşantısını.


Üniversite eğitim ve öğretimini tamamlayan adaylar, hayata tutunmak ve kazanımlarını yararlı bir şekilde iletmek için iş ararlar. Ancak ne yazık ki (tek vasıf –hele ki öğretmenlik vasfı- işe yaramadığı için) çabalamaları boşunadır. Özel sektör için ‘Usta, vardiya amiri, ustabaşı’ sıfatları nispeten daha iyidir. Ancak günümüz şartları ağır geldiğinde bu vasıflar daha aşağılara da çekilebilir. 


Bir keresinde iş arayan arkadaşım bana ‘Keşke okumasaydım’ demişti. Nedenini sordum ona. ‘İlkokul mezunu işçi arayan çok yer var’ dedi. İnsanlar mesleğini yapamıyorsa eğitim görmesinin ne anlamı var? Eğitim görüp, bunu insanlara aktaramıyor / paylaşamıyorsa bunun ona ne yararı var? Ülkemizde herkes kendi işini yapmıyor / yapamıyor. Ancak, hayatımızın belki de en güzel dönemini kendimizi yetiştirmeye adıyoruz ve elimize hiçbir şey geçmiyorsa, bu bireyden çok toplumun öngörülebilir yapısından kaynaklıdır. Herkes kendi işini yapsın demiyorum. Herkes kendi işini yapmasa bile, kendini yetiştirebildiği ölçüde bir şeylere katkı sağlasın diyorum. Eğer buna imkân tanınmıyorsa, toplumun medeniyet seviyesi olduğu yerde sayıyor, imkânları ise her gün daha aşağılara çekiliyordur. 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER