Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Türkiye kendi yağında kavrulmak zorunda

Piyasalarla ilgili bana soru sorduklarında aklıma hep masallardan bir cümle geliyor: "Az gittik uz gittik, döndük baktık bir arpa boyu yol gitmemişiz."

Haftanın son işlem gününe girerken, haber sitelerinin "dar alanda kısa paslaşmalar" tarzındaki manşetlerini gördükçe, aynı cümleyi tekrarlıyorum. Gün içinde dolar, borsa, altın ve petrol için "düştü-çıktı" diye haber yapmak gerçekten maharet istiyor.

"Borsa rekor kırdı" diye atılan manşet olduğu yerde dururken, BIST'in düşüşle kapanması, "dolar düştü" diye yazdıktan sonra "dolar yükseldi" diye haber yazıp aynı sayfada muhafaza edilmesi hep aynı sebepten. Piyasalarda olan biten bir şey yok. Heyecan lazım bu yüzden. 

Doğal gelişmeleri abartıp, olumsuz gelişmeleri "yakında geçer" diye yorumlayanlara bu sebeple kızmıyorum. Çünkü dar bir bantta bu kadar hızlı seyreden piyasalarda, yanlış bir şey söyleseniz de gün içinde bozuk saat gibi iki kere haklı çıkma ihtimaliniz var. 

Dalgalardan biraz uzaklaşıp baktığınızda, her şeyin olduğu yerde saydığını, sayarken de aşındırdığını görmek mümkün. Anlaşılan şu ki, Dolar uzun bir zamandır buralarda duruyorsa demek ki bu seviyeleri taban olarak belirlemek üzere. BIST yükselemiyorsa, demek ki biraz daha güç toplaması gerekiyor. Gösterge tahvilin faizi düşmüyorsa, demek ki yükselmeye devam edecek. 

İşin özeti bu. Yılbaşından beri değişmeyen gerçekler olduğu gibi duruyor. Türkiye kendi yağında kavrulmak zorunda. Yatırım ortamının geçen yıldan daha iyi olduğu muhakkak. Ancak piyasalara bu olumlu hava pek yansımıyor. Belki de KGF'nin ikinci kez uygulanması yeni bir canlanma yaratacaktır. 

Yine de piyasaya taze para girmeden, bankalara "kredi verin biz arkanızdayız" demek yeterli olmayacak gibi. 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER