Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Telefonların dinlenmesi engellenebilir mi?

Telefonların dinlenmesi engellenebilir mi? 

İcadından bu yana telefonların dinlenildiği bilinen bir gerçektir. Eskiden manuel olarak kasetlerle yapılan bu işlem bilgisayarlaşmanın artmasıyla hem daha kolay kayıt altına alınır hem de daha fazla kişinin dinlenilmesine sebep olmuştur.

Bilgisayarlaşmayla birlikte her şey yeni bir form kazanmıştır. Dolayısıyla iletişim araçları da bundan nasibini almıştır. Telefon şirketleri ağlarına dinleme merkezleri oluşturdular. Konuyu biraz daha açmak gerekirse; cep telefonlarımızda bulunan şebekeler ilk olarak bilgisayar sistemine bağlandı; bu da günlük hayatta telefondan konuştuğunuz her şey birileri tarafından dinleniyor anlamına gelebilir. Bu birileri hackerler, kendi devletiniz veya yabancı ülkelerin istihbaratı olabilir. Bunun dışında telefon şirketinin sistemine sızan herhangi biri de sizi dinliyor olabilir. Buna 2004 yılında Yunanistan’da yaşanan olay örnek gösterilebilir. Yunanistan’ın en büyük telefon şirketi olan Vodafone Yunanistan ağına dinleme sistemi yerleştirmiştir. Bu olay kimliği belirsiz kişilerce ortaya çıkarılmıştır. Daha sonrasında Yunan Başbakanı ve kabine üyelerinin de dinlendiği anlaşılmıştır ancak bunu yapanlar asla yakalanamamıştır.

Özellikle istihbarat yarışının artığı bu dönemde telefon dinlemeleri en önemli unsur haline gelmiştir. Üstelik bunlar demokratikleşme adına yapılmaktadır. Devlet görevlileri bunu, terörü engellemek ve istihbarat gücünü artırmak için gerekli olduğunu savunmaktadır. Nitekim bu ülkelerin başında İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir.  

Dünya tehlikeli bir yer ve kötü adamların yaşadığı bir yer olabilir. Hatta ulusal güvenliği tehdit eden durumlar da olabilir. Ancak bu milyarlarca kişinin özel hayatının dinlenmesini haklı gösterebilir mi? Bu sorunun cevabına “evet” diyenler olabilir ama şunu da unutmamak gerekir: Telefon şirketlerinin ağına sızılması durumunda tutulan kayıtların başka kişiler tarafından ele geçirilmesini veya ifşa edilmemesini kim garanti edebilir? Alman hükümetinin istihbarat örgütünün (BND) Türkiye’yi 5 yıl boyunca dinlediğini kabul etmesi bu işlemin artık ne kadar kolay yapıldığının açık bir örneğidir.

Dinlemeyi oldukça zorlaştıran güçlü şifreli iletişim araçları bulunuyor. En azından telefon dolandırıcılığının, kimlik ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesini engellemek adına şifreli iletişim araçlarını kullanılmasını öneririz. Şifreli iletişim araçlarının bazılarını sizler için derledik. 

Dipnot: Şimdiye kadar aşağıdaki iletişim araçlarından herhangi birinden dinleme takibi yapıldığına dair bir veri veya haber bulunmamaktadır.

1. Iphone Mesaj

Şu an şifreleme işini en iyi yapan Apple’dır. Eğer Iphone’dan Iphone bir mesaj atılırsa içeriğinin başkaları tarafından takip edilmesini zorlaştırıyor. Öyle ki Apple tarafından “Iphone’dan Iphone atılan mesajları biz bile göremiyoruz” diye bir açıklama yapılmıştır.

2. Facetime

Diğer bir İphone uygulaması olan Facetime, şifrelemesi yüksek olan görüntülü konuşma uygulamasıdır.

3. Whatsapp

Facebook’un satın aldığı Whatsapp, şifrelemesi iyi olduğu için takip edilmesi zordur. Sesli konuşmalar da önerdiğimiz diğer bir uygulamadır.

4. Skype

Skype üzerinden görüntülü ve sesli görüşme rahat bir şekilde yapılabilen, şifreli bir iletişim aracıdır.

5. Viber

Viber üzerinden arama ve mesajlaşma şifreli olarak yapılan uygulamalar içerisindedir.  

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER