Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Tatilde beyin detoksu

Tatilde beyin detoksu

Tatil, büyük kentlerin betonundan, gürültüsünden, kirli havasından ve stresinden yeşile maviye kaçış olmalıdır. Ama çoğu zaman farkına varmadan biz şehrimizin alışkanlıklarıyla gideriz tatile. Hele yazlık denen şehir evimizin farklı bir ortamdaki kopyasına gidiyorsak, tatil kavramına pek uymaz bu kaçış. Zira hepimizin özlediği ve olması gereken tatil sadece bedenimizin değil ruhumuzun ve kafamızın da dinlenmesidir. Şimdi desem ki detoks yapmalısınız, sigaradan içkiden uzak durun… Yazının devamını okumak istemezsiniz. Zira üzüldükçe eğlendikçe ille de bu ikisine sarılırız. Neden kendimizi mahrum edelim dostlarımızla bir akşam rakılı şaraplı mükellef bir sofradan… derler adama! Etmeyelim ama abartmadan, ruhumuzu beynimizi yormadan.

Tatili başımız sıkıştıkça nasıl da özlemle bekleriz. Ama bu yılın tatili daha önce yaşadıklarımızdan çok farklı. Bayram tatili çok kısa, bayramı tatilsiz kutlayacağız. Ardından vatandaşlık görevimizi yerine getirip oy vermeye koşacağız. İkinci tur gerekirse, temmuz ayının ilk haftasında da sandığa gidiyoruz. Dolayısıyla düşünsel bir bombardıman altındayız ve bu ruhumuzu da beynimizi de çok yoruyor. Tatile ihtiyacımız var. Peki tatil var mı? Var: Bize uzun bir kurban bayramı kalıyor, ağustos ayında ve bu tatilin kıymetini bilmeliyiz. Özellikle ruhumuzla birlikte beynimizi dinlendirmeye önem vermeliyiz.

Şimdi öncelikle iyi bir tatilin kurallarını hatırlayayım, sonra beyin detoksuna geçelim.

Unutmayın ve önce cildin iyi korunması için önlem alın. Tatilinize çıkarken doğru güneş kozmetikleri seçerseniz ve onları gerektiği gibi dikkatli kullanarak güneşe çıkarsanız bronz bir tenle yazı sorunsuz bitirmek elinizdedir. Doğru adımlar attığınız takdirde kim korkar güneşten ve UV ışınlarından…İşte yapmanız gerekenler:

1. Yaz sıcaklarının başladığı haziran ayından itibaren ağır bakım ve tedavilerden kaçının,  Kışlık bakım kozmetiklerinizi kaldırın.. Onların yerini güneş bakımları alacak…

2. Tatil yöresinde olmasanız bile yüzünüzü güneş ışınlarından korunmalısınız. Hatta giysileriniz de kumaş ve dokuma türlerine göre güneş ışınlarını geçirebilir. Biz güneşli bir ülkede yaşadığımız için aslında yüzümüz için UV korumalı kozmetikleri tercin etmeliyiz.

3. Güneş ürünlerinizi tatile  gitmeden önce satın alın. Çünkü yaşadığınız yerde hem daha zengin çeşit var, hem satış elemanları tarafından bilgilendirilerek seçiminizi yaparsınız. Bir promosyon yakalayarak bir yerine birkaç ürün sahibi olabilirsiniz.  

4. Güneş ürünlerinizin arasında mutlaka yüksek korumalı bir güneş ürünü de bulundurun ve ilk birkaç gün mutlaka bu ürün ile güneşlenin. Böylece cildinize sağlıklı bronzlaşması için zaman tanımış olursunuz.

Beden ruh ve beyin dinleniyor…

Tatillerin en büyük kurbanı, sindirim sistemimizdir. Özellikle akşamları gecenin geç saatlerine kadar süren zengin sofralar sindirim sistemini, o sofralardaki tartışmalar da beyninizi yorar. Bazı deyimlerimiz var, boşuna söylenmemiştir. Altından kalkamadığımız çözümleyemeyeceğimiz şeylerin üzerine bir bardak su iç derler ya… boşuna söylenmemiş. Çok sinirlendiğiniz zaman kendinizi hırsınıza kaptırmak yerine bir bardak su için…Ve sayın, 20 ya da 50’ye kadar…

Üstelik zengin gece sofrasının ardından gece geç saatlere kadar eğlenceyi de eklerseniz, öğün atlama sorunu da yaşarsınız. Bu tatilden yorgun argın, birkaç kilo ve sağlık sorunlarıyla dönmek demektir.

1. Akşamları dostlarla zengin bir sofrada buluşabilirsiniz, ama geç saatlere kadar

değil,  Sindirim sistemine yatmadan önce yediklerinizi sindirecek kadar zaman tanıyın. Tatlıya hamur işlerine dikkat edin, alkolü abartmamaya çalışın, bunlar mide ve bağırsaklarınızı korumanın basit bir yolu.

2. Ruhunuzu dinlendirin,  mümkün olduğunca televizyon ve gazeteleri hayatınızda

sınırlı tutun, özellikle gece yatmadan önce gerginlik yaratacak programlardan kaçının. Sofrada tartışmaları uzatmamaya çalışın, eğlenmek için toplanın, tartışmak için değil. Bunu önlemenin bir yolu da stresli insanlardan., enerji hırsızlarından uzak durmaktır.

3. Baktığınız yerde ne varsa görmeye çalışın. Günün her saatinde, normalde bakmadığınız yerlere bakmayı deneyin. Bakmayın, baktığınızı görün.  Duvar çatlağından başını uzatıp çiçek de açan otu, yediğiniz mısırın koçanından kalan taneleri birbirinden kapmaya çalışan serçeleri görün. Otların arasındaki hışırtıya bakın, küçük bir kertenkele güneşe koşuyordur. Korkmayın bakın böceklere, kahvaltı masanızdan küçük bir kırıntı kapmaya gelen arıdan korkmayın, bırakın o da nasiplensin… Güneşin doğuşunu kaçırmayın, gözleriniz de bayram etsin. Bunu ancak tatillerde yapabiliriz. Bu da gözlerimizin tatilidir.

4. Beyninizi dinlendirmenin tek yolu, onun istirahatine izin vermektir. Bunun da tek

yolu uykudur. Tatillerde güzellik uykusu dediğimiz öğlen uykuları kısa sürer ama bilin ki bu kısa uyku güzellik iksiridir ve beyne detoks yaptırır. Tatillerde gece yorulmadan uykuya dalmak her gece mümkün olmayabilir. Ama ertesi gün yarım saat öğlen uykusu soru

5. Arada bir kaçın. Sabah herkes uyurken birkaç dakika yürüyün, her taraf, plajlar

 boşken, oteldeyseniz otelin bahçesinde yürüyün. Sonra kahvaltınız sizin için daha yararlı olacaktır, çünkü yedikleriniz stressiz bir organizma tarafından karşılanacak. Gece uykunuz kaçarsa, uyumak için kendinizi zorlamayın, balkona bahçeye ya da kapının önüne çıkıp yıldızlara bakın, sorular sorun kendinize, oralarda hayat var mı, beni bir göre olabilir mi?.. Gülmek ve olumsuz düşüncelerden kaçmak için bilim kurgu yapın…

Özetle, hayatınızı parantez içine alın tatilde. Tatil bitiminde hayata daha gerçekçi bakmanızı da sağlayabilirsiniz böylece.

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER