Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Sen kimden yanasın? 

Sen kimden yanasın? 

Sonunda kabus gibi başlayan işlem haftasını kapatıyoruz.

Dün Dolar/TL 4.15 seviyelerinin üzerine denerken bir anda, Merkez Bankası Başkanı'nın "faizleri yükseltebilirim" şeklindeki iması sonucunda gevşemeye başladı. Hatta 4.10 seviyesinin de aşağısını zorladı.

Ancak, akşam saatlerinde "o kadar da değil" dercesine, tekrar 4.10 seviyesinin üzerine çıktı. Bana bir çok finans kuruluşundan sorular da geldi elbette. Ben de "Nisan Sonuna kadar 4.05-4.20 aralığında geniş bir bantta dalgalanabilir, ancak ters bir durumda 4.10-4.25 bandı da dikkate alınabilir" dedim. Bazı arkadaşlar teknik analiz yaparak nokta atışı öngörülerde ısrarcılar ancak, daha önce test edilmemiş seviyelerde teknik analiz yapmak akıl karı değil. Bu sebeple kabul edilebilir bir bant içinde konuşmak lazım.

En kötü senaryoyu konuşacağımıza, bertaraf edelim...

"Bundan da yüksek olursa ne olur" diye soranlar var. Bende onlara şu fıkrayı anlatıyorum. Avcıya sormuşlar:

- Karşıdan yaban domuzu geliyor, silahın tutukluk yaptı, ne yaparsın?

- Ağaca çıkarım

- Ağaç yok!

- Kayanın arkasına saklanırım

- Kaya da yok!

- O zaman çalılıkların arkasına saklanırım 

- Çalılık da yok!

Avcı sonunda dayanamamış:

- Yahu sen benden yana mısın, domuzdan yana mısın?

Sürekli daha önce test edilmemiş en kötü senaryoyu konuşarak bir yere varamayız. Önemli olan, her türlü olumsuzluğa karşı önlem almak ve yürümeye devam etmek.

Para ve maliye politikalarını beraber çalıştırarak bu tip risklerden korunmak mümkün. Önerilerimi sorumlu mercilere yaptım. Hayırlısı diyorum. 

 

 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER