Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Odasına ışığın en sağlıklısını seçin

Çocuklarınızın odasında kullanacağınız aydınlatma unsurlarına karar verirken hangi kriterleri dikkate almanız gerektiğini biliyor musunuz?

Çocuk odası içinde çalışma, uyuma, giyinme ve oyun alanlarını barındırabilir. Çocuğunuzun her aktivitesi için farklı aydınlatma ve ışık kaynağı gerekli olduğunu unutmayın. Bu yüzden çocuk odasında bütün aktiviteleri destekleyen bir aydınlatma planı yapmanızı şart! İşte çocuk odalarını aydınlatırken dikkat edilmesi gereken kurallar:

Dimmer özelliği olan aydınlatmaları kullanın

Farklı etkiler yaratmak için aydınlatma armatürü kadar, açma kapama düğmesinden de yararlanabilirsiniz. Dimmer (ışığı kısabilme) özelliği olan ürünler ideal. Işığı kısabilmek sayesinde aynı armatür ile oyun, çalışma, dinlenme ya da uyuma gibi farklı faaliyetler için farklı düzeyde ışık seviyesi yaratılabilir. Esneklik sağlar. Uyku vaktinde ışığı yavaş yavaş kısarak minik uykusuzları uykuya hazırlayabilirsiniz. Ayrıca ışığı kısmak yorulmuş gözlerin dinlenmesine de yardımcı olur. Işığı kısabilme özelliği yüzde 40’a yakın bir oranda enerji tasarrufu sağlar.

Çocuğunuzu seçimlere dahil edin

Armatür tipine, ampul tipine ya da gücüne siz karar verirken, rengini, malzemesini bırakın, çocuğunuz seçsin. Yine odasında lambanın takılabileceği iki uygun yerden birini seçme şansını ona vererek dekorasyon yapma zevkini çocuğunuza yaşatın. Çocuklar ne kadar erken yaşta karar vermeye teşvik edilirlerse, yetişkin hayatlarında tercih yapmakta o kadar kolay anlar yaşar ve yaşatırlar. En önemlisi de zevkli seçimler yaptırarak çocuklarınızı sistemle tanıştırmış olmanız. Unutmayalım, her tercih bir sistemdir.

Güvenliğe dikkat!

Özellikle bebekler ışığa bakmayı severler, o nedenle bebek odasında kullanacağınız ışığın gücü görece az olmalı. Doğrudan göze gelmeyen ve göz yormayan yumuşak ışıklı aydınlatma ürünleri tercih edilmeli. Bu amaçla dağınık ışık etkisi veren buzlu ampuller seçebilirsiniz. Hem kabloların ortalıkta olması hem de lambanın herhangi bir nedenle düşme riski olduğundan, çocuk odasında ayaklı aydınlatma ürünleri kesinlikle kullanmamalı. Abajur ve benzeri aydınlatma cihazlarının kordonlarının kesinlikle çocukların ulaşamayacakları, ısırıp ya da dolanamayacakları şekilde gizlenmesi gerekli.

Led aydınlatma

Led aydınlatma sistemleri, çok düşük voltajlı olduğundan güvenli bir aydınlık için ideal. Çocuk odasında gece aydınlatmasında güvenli biçimde kullanılabilir. Sürekli bir ışık açık bırakmak isteyenlerdenseniz sadece 1 watt harcayan led ampulleriyle sürekli aydınlık ve güvenlik sağlamış olursunuz.

“İyi geceler” yıldızları 

Dekorasyon amaçlı üretilmiş olan  “İyi geceler yıldızlar” pembe-mavi projektörleri uyku zamanında büyülü bir ortam yaratabilir. Klasik müzik ve projeksiyonla yansıtılan yıldızlar, bebeğinizin rahatlamasını ve uykuya dalmasını sağlar. Bebeğinizin yıldızlar ve müzikle tanışması için iyi bir başlangıç olabilir. Rengârenk bir lamba olarak da kullanılabilirsiniz.

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER