Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Normal gündeme geri dönüyoruz

Ekonomi gündemine geri dönmenin vakti geldi. Türkiye ve ABD arasındaki gerginliğin öyle ya da böyle biteceğini tahmin ediyoruz. Hemen bitmese bile, yavaş yavaş alışacağız. İnsanoğlunun en önemli özelliği iyiye veya kötüye çabuk alışabilmesi. 

Türkiye ABD'ye fazla mal satan bir ülke değil. Daha çok ABD'ye mal satanlara mal satan bir ülke. Dolayısıyla Türk-ABD gerginliğinin ticari etkisi, siyasi etkisine kıyaslanmayacak kadar önemsiz kalacaktır. Elbette, ateş düştüğü yeri yakar. Doğrudan ticaret yapan şirketler için kabus gibi günler yaşanıyor diyebiliriz. 

Dolar/TL'nin 3.73'ten 3.64'e doğru gerilemesi, Borsa'nın tekrar yükselmesi gerçek gündemin nerede olduğunu gösteriyor. Sıcak çatışma ihtimali yoksa, ülkeler arası gerginliklerin piyasalar üzerindeki etkisi geçici oluyor. Özetle normal gündeme geri dönüyoruz.

Fed tutanakları piyasalar üzerinde daha fazla tesir yaptı ve Euro/Dolar paritesi yükselirken, kurların da düştüğünü görüyoruz. Kademeli faiz artışlarının Aralık ayından itibaren başlayacağını artık net olarak görebiliyoruz. Ancak, bu durum piyasaların moralini bozmadı. Çünkü beklentiler doğrultusunda açıklandı tutanaklar. 

Haftanın sonuna doğru yaklaşırken, tekrar ekonomi gündemine geri dönmek ümit verici. Daha önceki raporlarda belirttiğim gibi, benzer bir gerginlik AB ilişkilerine de sirayet etmediği sürece, bu şartlara da bağışıklık kazanacağız gibi gözüküyor. 

 

 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER