Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

İşlerin nereye doğru gideceğini kestirmek zor

ABD ve Türkiye arasındaki gerginliğin yumuşama umudunun yeşerdiği anlarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan "Eğer ABD büyükelçisi kendi başına böyle bir karar almışsa bu yanlış" şeklinde bir açıklama yaptı. Ve Beyaz Saray'dan "Tek başına karar almadı" diye cevap geldi. Aslında bir anlamda Cumhurbaşkanı, Amerikan yetkililerine uygun bir çıkış yolu gösterdi ancak cevap beklendiği gibi olmadı. 

Dolayısıyla gelişmeler artık "hükümetten hükümete" şekline dönüştü. Yani bundan sonra atılacak her adım veya verilecek her cevap doğrudan doğruya iki tarafın siyasi iradeleri arasında olacak. Bu gerginliğin çabucak sona ermesini beklemiyorum. Çünkü ABD ve Türkiye taleplerinde direnmeye devam edecek. 

Ülkeler arasında bu şekilde kilitlenmelerin olduğu zamanlarda akil insanlar "onurlu çıkış yolu" bulmaya çalışırlar. Bir nevi "ortayı bulma sanatı" da diyebiliriz. Eğer her iki taraf giderek ortadan uzaklaşmaya devam ederse, arayı kolayca bulmak mümkün olmayacak.

Bu gelimelerin sabah itibarıyla piyasaya fazlaca olumsuz tesir etmediğini görüyoruz. Ancak gün içi döviz satışlarının gün sonundaki alışlarla karşılandığını da görüyoruz. Bazı finans kuruluşlarının "Dolar/TL'de 3.35 hedefimiz artık geçerli değil" şeklindeki açıklamalarını da tebessümle izliyorum. Acaba gerçekten buna inanmışlar mıydı? 

Herhalde inanmaktan çok inandırmaya çalışıyorlardı. Ancak bugün itibarıyla başka hedefleri ve seviyeleri konuşuyoruz. Her gün başka bir gelişme olduğu için işlerin nereye doğru gideceğini kestirmek de zor. 

Özetle, bundan sonra kurlar, faiz ve borsa beklentileri tamamen değişecektir. Son çeyrek büyüme rakamları konusunda biraz zaman geçtikten sonra analiz yapacağım. 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER