Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

İki adım geri çekilin ve radikal bir karar almayın

Dün ABD ve Türkiye arasında diplomatik kanallardan bir temas sağlandı. Türk tarafı "uzatmayın bu işi" derken, Amerikan tarafı "hassasiyetlerimize dikkat edin" mesajını yineledi. Ancak ABD tarafından atılan adımın bir "vize yasağı" değil, "Türkiye'den vize başvurusu almama" kararı olduğunun altı çizildi. Yani Türk vatandaşları, Türkiye haricinde herhangi bir ülkede ABD misyonlarına vize başvurusunda bulunabilecek. Türkiye'nin de mütekabiliyet esasına göre aynı uygulamayı yaptığı düşünülebilir.

Yine de bir Türk vatandaşının Türkiye'deki ABD konsoloslukları ya da elçiliğinden vize alamaması iyi bir durum değil. Yurt dışında okuyan çocuğunu görmek isteyen, iş anlaşması yapacak ya da bilimsel çalışmalar yapacak olanların vize alması için başka bir ülkeye gidip orada ABD misyonlarına başvurması en hafif ifadeyle "anlamsız" bir durum. Dolayısıyla ne kadar yumuşatılırsa yumuşatılsın ABD'nin bu kararı diplomatik bir "sakarlık" olarak tarihe geçecektir.

Elbette piyasalara olumsuz tesiri oldu bu gelişmenin. Katıldığım birkaç canlı yayında yatırımcılara "iki adım geri çekilin ve radikal bir karar almayın" şeklinde tavsiyelerde bulundum. Nitekim sabah itibarıyla Dolar/TL'de gevşeme var. Ancak gösterge tahvilin faizi % 12.5 ile "her an tetikte olun" mesajı veriyor. 

Suriye'de başlayan operasyonun Rusya, Türkiye ve İran himayesinde başlamış olması ABD'yi rahatsız etmiş de olabilir. Ancak bölgenin hakim ülkeleri arasında olan bu ülkeleri yok sayarak ya da dışlayarak ürettiği politikaların yanlışlığını görmesi gerekiyor. 

Elbette İran ve Rusya'nın sakıncalı özellikleri var. Ancak bölgedeki konuları uzaktan kumandayla çözmeye çalışmak yerine "eşgüdüm" sağlasaydı, ABD'nin daha az başı ağrır hem de daha az sorun çıkarırdı. 

Aslında, bazı misyonlar ya da görevler sebebiyle bu coğrafyada bulunanların ülkelerine döndüklerinde binlerce yılın karmaşık ilişkilerini çözmüş gibi davranarak politika önerisinde bulunmaları sonucunda bu arızalar çıkıyor. Bu durum bir Türk, İranlı ya da Rus'un bir süre Las Vegas'ta kaldıktan sonra "Amerika'yı çözdüm" demesi gibi bir şey. 

Maalesef, benim verdiğim örnekteki gibi esprili sonuçlar çıkmıyor genelde.  Acı, ölüm ve sefalet oluyor. 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER