Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Herkes nefesini idareli kullansın

Herkes nefesini idareli kullansın

ABD'de işsizlik ile ilgili rakamlar kafa karıştırdı ancak yine de hisse senedi piyasaları bir önceki gün yaşanan düşüşten sonra, tekrar yükseldi.

Açıkçası dünkü raporda bahsettiğim gibi bu tip kar satışları, güçlü yükselişler için zemin hazırlıyor. Bu yılın geçen yıla göre daha olumlu geçeceğine dair beklentileri şimdiden satın alan yatırımcılar, büyük ihtimalle birinci çeyrek büyüme rakamları açıklanana kadar ara sıra dinlenseler de bu ralliyi devam ettirecekler. 

Hisse senedi piyasalarında yükseliş olduğu zaman emtia ve diğer aktifler aynı paralelde yükselmiyor. Yine de hisse senetlerinin bir lokomotif etkisi yarattığını söyleyebilirim. 

Dün Avrupalı bir yönetici "Yükseliş hareketi bir trend mi yoksa dalga mı?" diye sordu. Ben de "Hiç farketmez, dalga büyükse trend gibi algılanıyor" diye cevap verdim. Aslına bakılırsa, piyasa dalgalanmaları kısa hareketlerle olduğu zaman yatırımcılar fazla para bağlamıyor. Ancak dalgaların boyu gerçekten büyükse, bir süre sonra herkes sörf tahtasını koyup üzerinde gitmek istiyor. Bu durumda taze para girişi oluyor ve dalganın kırılması biraz daha gecikiyor. Akıllı yatırımcılar bu dalgaya doğru yerden girip doğru çıkmayı düşünerek hareket ederler. 

Benzer durum reel sektör için de geçerlidir. Türkiye'de sanayi firmaları mevcut kapasitelerini zorlayarak iç ve dış talebe yetişmeye çalışmakta. Büyüme dalgasının ne kadar devam edeceği bilinmediğini için yeni bir yatırım yapmak yerine, mevcut potansiyelin sınırları zorlanmakta. Burada riski doğru hesaplayarak hamle yapanlar kazanacak. Yani, doğru yerde doğru atılımı yapmaktan bahsediyorum.

Bunu yapmak için yeteri kadar kaynak, yeteri kadar analiz ve yeteri kadar da cesaret gerekiyor. Sabırlı olmak lazım.

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER