Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Dert bir tane değil ki

Dert bir tane değil ki

Döviz yükselirken, Merkez Bankası'nın attığı adımları da ezberlemeye başladık. Önce haftalık repo ihalesi iptal ediliyor, sonra DTH'lara sıra geliyor. Geçici pansuman niteliğinde olacak elbette. Bugün başka dertlere bakacağım.

ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve şu an itibarıyla "uykuya dalmış" gibi gözüken Brexit meselesinin yanında, Doğu Akdeniz ve Suriye konularının da ısınmaya başladığını görüyoruz.

Salı akşamı yabancı haber kanallarını karıştırırken siyaset uzmanlarının bulunduğu bir tartışma programına denk geldim. İngiltere'den katılan uzman "Ankara, Avrupa'daki yükselen aşırı milliyetçiliğin AB elitlerini rahatsız ettiğinin farkında ve göçmenler konusundaki dik duruşu, bu elitleri rahatlatıyor" diye bir yorum yaptı. Yani Ankara'nın göçmenlerin Avrupa'ya gitmeden Türkiye'de kalmalarını sağlamak için attığı adımlar sayesinde, AB'de aşırı sağın "şimdilik" iktidara gelmediğini, iktidar ortaklığıyla yetindiğinin altı birkaç defa çizildi. 

Aslına bakılırsa Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan önce olduğu gibi tekrar raydan çıkmasını önleyecek tek gelişmenin, Türkiye'nin attığı radikal adımlar olduğunu başka uzmanlardan da duydum. Yani terör, göçmen meselesi, Suriye, Doğu Akdeniz ve iç siyasetteki sıkışmalar karşısında Ankara'nın çok sert bir duruş sergileyerek ülkeyi "yekpare" tutmaya çalışmasının yan etkisi olarak dış algısının bozulmaya başladığını söyleyenler az değil. 

Borç büyükse, borçlunun cüreti artar

Bu durumda, eğer dış politikada işler daha da sertleşirse, Türkiye'nin iç politikasında da eş-anlı olarak sertleşmenin devam edeceği söylenebilir. Buradan hareketle, faiz-döviz kurları ve nihayetinde enflasyonda bozulmalara karşı herkesin mutlaka bir "B Planı" olması gerekiyor. 

Açıkçası, Türkiye'nin içinde bulunduğu darboğazdan çıkmak için yapacağı bir "müstakil plan", yine de küresel ekonominin sorunsuz seyrine bağlı. Eğer ABD ve Çin arasındaki sertleşme devam eder, AB ekonomisinde ciddi çatlaklar meydana gelirse Türkiye'nin bu durumdan azade bir şekilde durması mümkün olmaz. Dolayısıyla bir yandan eldeki olanaklarla bir plan hazırlarken, diğer taraftan acil durumlar için bir başka planı da hazırlamak zorundayız gibi geliyor. Dün akşam itibarıyla ABD'nin ithalat vergilerini %10'dan %25'e çıkararak 200 Milyar Dolarlık Çin malı ürüne tarife engeli koyduğunu hatırlatalım. Yani gerginlik iyice artıyor. 

Açıkçası G7 ülkelerinin borç büyüklüğü ve milli gelirleri arasındaki uyuşmazlık da, hesapta olmayan başka gerginlikleri de ortaya çıkarabilir. Borçlar büyüdüğü zaman alacaklının endişesi, borçlunun cüreti artar.

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER