Tel: (0212) 347 70 70 - indeks@indeksiletisim.com
0 Ürün
Üye Ol

Büyüme rakamı yüksek diye üzülmek olmaz ama...

Büyüme rakamı yüksek diye üzülmek olmaz ama...

Kendi yakın çevremde bile anlaşamadığım bir konu var. O da büyümeye yüklenen anlam. Bizim gibi ülkeler gelişmiş ülkeleri milli gelir büyüklüğü açısından geçmek için var güçleriyle çalışırlar. Eğer bu olmuyorsa büyüme oranı olarak geçmeye çalışırlar. Peki neden böyle yaparlar?

Çünkü büyüme kolaydır. Büyümek için fazla sabretmeye gerek yoktur. Bir de, büyüme kendiliğinden de gerçekleşen bir olgudur. Yani uzun uzun düşünmek, beklemek, sabretmek gerekmez. Büyüme binlerce birimi yüksek katma değerle üretmekle, milyonlarcasını ucuza üretmek arasında fark gözetmez. 

Dün açıklanan büyüme rakamlarında da aynı yaklaşımı görüyorum. İmalat sanayi şahlanmış, hizmetler sektörü dolu dizgin. Ancak büyüme rakamının hemen ardından açıklanan cari açık rakamı bize şunu diyor: "Az bir katma değer için fazla efor sarf ediyoruz". 

Büyüme rakamlarına, harcama tarafından yaklaşıldığında, mal ve hizmet ithalatının önlenemez yükselişi açık seçik görülüyor. Maalesef, ürettiklerimizin ortalama kg değeri, ithal ettiklerimizden oldukça aşağıda.

Yerli sanayiyi korumak adına atılan adımlar bizi arzulanan sonuca götürmediği gibi, yan etki olarak enflasyon, kur artılı ve cari açık yarattığını da görüyoruz. Uygulanan politikaların birbirleriyle çeliştiği durumlar da var. Mesela yüz akı sektörlerimizin rakiplerinin ithalat vergilerini indirip, ülkede üretilmeyen ürünlere ilave gümrük vergisi koyarak cari açığı daraltmaya çalışıyoruz. 

Sanıyorum "rekabetçilik" kelimesinin ne olduğu tam olarak anlaşılamıyor: İmalat sanayiinin dış rekabette güçlü hale getirilmesi gerekir. İç rekabette avantaj sağlamanın faydaları sınırlı, zararları ise cari açık rakamından görülüyor. 

Özetle, büyüme modeli bu şekilde uygulanmaya devam edilirse, ya ani şekilde büyüme duracak ya da bundan önce döviz kurları, enflasyon ve faizler sert şekilde yükselecek. Belki de her iki olumsuz gelişme peş peşe gelecek. Benden söylemesi. 

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER