Tel: (0212) 347 70 70 - [email protected]
0 Ürün
Üye Ol

Bu enflasyonla faiz inmez, inmemeli!

Bu enflasyonla faiz inmez, inmemeli!

Aylık bazda beklentilerin altında gelse de Nisan dönemi enflasyon verilerine göre hala %19.5’luk bir yıllık enflasyonla karşı karşıyayız. Nisan ayında gıda enflasyonu da tüm zamanların rekorunu kırmış durumda.

Gıda fiyatlarında ciddi bir iyileşme olmadığı sürece arzulanan enflasyon görünümünün sağlanamayacağız. Bu seyir devam ederse, Merkez Bankası’nın ısrarla koruduğu beklenti enflasyonu yılın ikinci yarısında revize edilir.

Normalde yaz aylarında mutedil seyreden enflasyon bu yıl gıda fiyatları sebebiyle olumsuz gelişebilir. Enflasyon oranı faizler üzerinde de etkili olduğu için, eğer pozitif gelişme olmazsa fonlama maliyetleri yüksek kalmaya devam edecek. Geçmiş dönem kredilerini gecelik faizde yüzdüren bankaların için elbette iyi bir haber değil bu.

Acele etmeden doğru işi yapalım

Açıkçası %19.70'den %19.50'ye indi diye, bayram yapmak pek mantıklı değil. Dolayısıyla, piyasaları yakından izleyen aktörlerin dikkatli olması gerekiyor. Hatta, bazı banka ekonomistlerinin son PPK toplantısı öncesinde açıkladıkları "Merkez Bankası bu yıl 400 az puan faiz indirimi yapacak" şeklindeki beklentilerini bir kere daha gözden geçirmelerinde fayda görüyorum. 

Merkez Bankası’nın enflasyonda istikrarlı bir düşüş olmadan faiz indirmesi kurları tetikleyen bir sonuca yol açabilir.  Bu durum enflasyon üzerinde negatif tesir yapabilir. Enflasyon beklentilerini büsbütün olumsuzluğa sevk edebilir. 

"Bir kırlangıçla bahar gelmez" derler. Ben havada kırlangıç da görmedim. 

Not: FITCH kararına yorum yapmayacağım. Konuşacak fazla bir şey yok çünkü.

© İçerik Fabrikası 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni’ni inceleyebilirsiniz.

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER

BAŞVURU FORMU

-
GÖNDER